A DExam Vizsgaközpont (a továbbiakban: Vizsgaközpont) három alkalommal szervez vizsgaidőszakot angol nyelvből (téli: január-február, tavaszi: április-május és őszi: október- november hónapok folyamán).
Minden év októberében a Vizsgaközpont közzé teszi a következő év vizsgaidőszakait, vizsgaidőpontjait és az azokhoz kapcsolódó jelentkezési határidőket. Azonban a Vizsgaközpont fenntartja a jogot, hogy szükség esetén az előre meghirdetett vizsgaidőpontokat módosítsa.
A vizsgaidőpontokról és a jelentkezési feltételekről a Vizsgaközpont honlapján (www.dexam.hu), a DExam vizsgahelyek honlapján és ügyfélszolgálatán, valamint reklámanyagokból tudnak a vizsga iránt érdeklődők tájékozódni.
A Vizsgaközpont fenntartja a jogot, hogy nem elegendő számú (6 fő alatti) jelentkezés esetén a jelentkezőt a legközelebbi vizsgahelyre átirányítsa, vagy felajánlja neki a díjmentes halasztást a következő vizsgaidőszakra. Ilyen esetben a Vizsgaközpont az adott vizsga jelentkezési határidejének lejártával értesíti az érintetteket.
A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet értelmében "Nyelvvizsgára minden, a jelentkezés naptári évében 14. életévét betöltött személy jelentkezhet."
Vizsgára jelentkezni az online Jelentkezési lap kitöltésével és a vizsgadíj befizetésével lehet. A jelentkezés csak a vizsgadíj befizetésével együtt érvényes, aminek meg kell történnie a vizsgára való jelentkezési határidő lejártáig. A jelentkezés tehát abban az esetben érvényes, ha a befizetés igazolásán szereplő dátum nem későbbi, mint a jelentkezési határidő napjának 24.00 órája.
Jelentkezéskor minden esetben a jelentkezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy
Jelentkezési lap lap online tölthető ki a Vizsgaközpont honlapján. Az űrlap kitöltését követően a számítógépes rendszer a megadott e-mail címre elküldi a Jelentkezési lapot, illetve felajánlja annak letöltését is.
A Beszédkészség vizsga páros vizsga. A Jelentkezési lapon a jelentkező megnevezheti, kivel kíván vizsgázni. Ha a jelentkező nem jelöl meg senkit, vagy a megjelölt személy visszalép a vizsgától, a Vizsgaközpont automatikusan vizsgázó partnert sorsol számára.
A jelentkező a vizsgadíjat banki átutalással fizetheti be.
Az átutalás közlemény rovatába be kell írni a Jelentkezési lap kitöltésekor kapott befizetési kódot és a vizsgázó nevét. Pl.: DExam-BK-XXXX Vizsgázó Neve.
Amennyiben a jelentkező nem vagy nem pontosan tünteti fel a befizetési kódot, a rendszer nem tudja beazonosítani a befizetést.
A Vizsgaközpont a jelentkezési határidő lejárta után elfogad pótjelentkezést. A pótjelentkezéshez külön kérelmet nem szükséges benyújtani. A pótjelentkezés csak abban az esetben érvényes, ha a jelentkező kitölti a jelentkezési lapot és befizeti mind a vizsgadíjat, mind a pótjelentkezési díjat (lásd 12.2. pont).
A pótjelentkezés mindenkori határidejét a Vizsgaközpont honlapján az Aktuális menüpontban teszi közzé.
A Vizsgaközpont eleget tesz a fogyatékkal élő személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényeknek és rendeleteknek. Ezek értelmében nem adható felmentés az adott vizsgabizonyítványban megkövetelt készségek mérése és értékelése alól. A vizsgaközpont a fogyatékkal élő/ sajátos nevelési igényű vizsgázók számára a fogyatékosságának megfelelő vizsgakörülményeket teremt az esélyegyenlőség biztosítása érdekében. A beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (továbbiakban: BTMN) esetében ilyen speciális követelmények nincsenek, mivel BTMN nem minősül fogyatékosságnak. Ezért a járási szakértői bizottságok által kiállított szakértői véleményekben javasolt kedvezmények a nyelvvizsgáztatás során nem vehetők figyelembe. A megyei (ezt megelőzően megyei és országos) szakértői bizottságok által kiállított szakértői véleményekben javasolt kedvezmények pedig a nyelvvizsgáztatás során akkor vehetők figyelembe, ha a diagnózis sajátos nevelési igényt/fogyatékosságot jelez.
A szakértői bizottságok által kiállított szakértői véleményekben javasolt további kedvezmények biztosítása egyéni elbírálás alapján történik.
A vizsgakörülményekre vonatkozó speciális igényeket a Jelentkezési lapon kell feltűntetni, és a megfelelő igazolásokat a Jelentkezési laphoz kell csatolni.
A vizsgaértesítőt, amely a vizsgák helyéről és pontos idejéről ad tájékoztatást, a vizsgahelyek a vizsga előtti 10. napon küldik ki e-mailben.
Amennyiben az értesítés az internetes szolgáltató vagy a vizsgára jelentkező hibájából nem jut el a címzetthez, a vizsgáról való távolmaradásért a vizsgahely nem vállal felelősséget.
Amennyiben a Jelentkezési lapon a vizsgázó kéri, lehetősége van arra, hogy a szóbeli vizsgát, vagy a komplex vizsgát egy nap alatt teljesítse. A DExam vizsgarendszerben az írásbeli (Olvasáskészség és nyelvismeret és Íráskészség) vizsga és a szóbeli vizsga Beszédértés vizsgarésze egy napon kerül lebonyolításra. A vizsgázó kérheti, hogy a szóbeli vizsgájának Beszédkészség vizsgarészét is ezen a napon tehesse le. Az adott vizsgahely a vizsgázói létszámtól függően tesz eleget ennek a kérésnek.
Vizsgahalasztást kizárólag nyomós indokkal személyes vagy egészségügyi problémára (pl. hirtelen megbetegedés, bírósági idézés, stb.) hivatkozva lehet kérni.
Ha a vizsgázó méltányolható okból nem tud(ott) a számára kijelölt időpontban a vizsgán megjelenni, a következő vizsgaidőszakban halasztott vizsgát tehet, amennyiben
A vizsgahalasztás iránti kérelem legkésőbb a vizsga időpontját követő 2. munkanapon belül nyújtható be.
Halasztás esetén a vizsgadíjat a Vizsgaközpont nem utalja vissza. A befizetett vizsgadíjat arra a vizsgaidőszakra tekinti érvényesnek, amelyre a halasztás történt.
Vizsgahalasztásra csak egyszer van lehetőség. Halasztott vizsgától visszalépni vagy további halasztással élni nem lehet.
A vizsgázó a vizsga letételétől visszaléphet. A visszalépésre kizárólag a Vizsgaközpont által meghatározott határidőig, legkésőbb a vizsga napját megelőző 10. naptári napig van mód. A vizsgázó ebben az esetben részleges vizsgadíj visszatérítésre jogosult, amit írásban a "Vizsgalemondási kérelem" c. nyomtatvány kitöltésével kérhet. A Vizsgaközpont a befizetett vizsgadíj 50%-át téríti vissza.
Ha a vizsgázó a vizsga napját megelőző 10. naptári napig nem jelzi visszalépési szándékát, akkor a vizsgadíj fenti arányú visszatérítésére csak egyéni elbírálás alapján, különösen indokolt esetben jogosult.
A vizsgaterembe való belépéskor a vizsgázónak fényképes igazolvánnyal - személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel - kell igazolnia magát.
A személyazonosság igazolására a teremfelügyelő csak azt a dokumentumot fogadhatja el, amelynek a számát a Jelentkezési lapon a vizsgázó megadta. Ha a vizsgázó ettől eltérő dokumentumot (pl. jogosítványt) mutat be, akkor ki kell töltenie a nyilatkozatot arról, hogy a Jelentkezési lapon megadott dokumentumot a vizsganap végén, de legkésőbb a vizsganapot követő 2. munkanap végéig a vizsgahelyen személyesen bemutatja. Ezt követően megkezdheti a vizsgát, de ha a dokumentumot utólag nem mutatja be a megadott határidőig, akkor a vizsgája érvénytelen.
Amennyiben a vizsgázó nem tudja személyazonosságát okirattal igazolni, a vizsgát nem kezdheti meg.
Amennyiben bebizonyosodik, hogy a vizsgázó személyazonosságát hamis eszközökkel próbálta igazolni akár a vizsgaterembe történő belépéskor, akár később a vizsga során, őt a teremfelügyelő azonnal kizárja a vizsgaeseményből.
A vizsgán használható könyvkiadó által kiadott, nyomtatott egynyelvű és kétnyelvű szótár - kivéve a képesszótárakat - az alábbi szinteken és vizsgarészeken:
A szótárt/szótárakat, típusonként maximum 1-1 példányt (például 1 db egynyelvű és 1-1 db angol-magyar, illetve magyar-angol szótárt) a vizsgázó hozza magával és ő felel azért, hogy azokban semmiféle külön papírlap, illetve feljegyzés ne legyen. A vizsga során a vizsgázó szótárt kölcsön nem kérhet, és nem adhat.
Az írásbeli vizsgán az Olvasáskészség és nyelvismeret feladatlapok beszedése után, a teremfelügyelő felszólítására lehet a szótárt elővenni. A teremfelügyelő a vizsga megkezdése előtt felkéri a vizsgázókat, ellenőrizzék, hogy a szótárakban ne maradjon semmiféle külön papírlap, illetve feljegyzés. A teremfelügyelő a vizsga során a szótárakat szúrópróbaszerűen ellenőrzi.
A Beszédkészség vizsgarészen szótár csak a felkészítőteremben használható.
A vizsgázó a vizsga ideje alatt nem tarthat magánál semmi olyan segédeszközt, amely jogtalan előnyökhöz juttathatja őt, úgymint
Ha a vizsgázó nem megengedett segédeszköz használatához folyamodik, az a vizsga azonnali felfüggesztésével jár.
A vizsgázó a vizsgaértesítőben jelzett időpontban és helyen köteles a vizsgán megjelenni.
A Beszédértés és az írásbeli vizsgarészeken a vizsgázó kék tollal dolgozik.
A vizsgázó nem használhat javítófolyadékot vagy javítószalagot. Javításkor egyértelműen (a kocka besatírozásával, ill. a hibás rész áthúzásával) jelöli azokat a részeket, amelyeket törölni kíván.
Az egyes vizsgarészek alatt a termet elhagyni csak az alábbiakban szabályozott módon lehet.
A vizsgázó a vizsgaértesítőben jelzett időpontban és helyen köteles a vizsgán megjelenni.
A Beszédkészség vizsgarészről a 33/2014.(II.18.) Korm. rendelet alapján hangfelvétel készül.
A vizsgázó a Jelentkezési lapon nyilatkozik arról, hogy beleegyezik-e a hangfelvétel készítésébe. A hangfelvétel teszi lehetővé a vizsgateljesítmény szakmai újraellenőrzését.
Ha a vizsgázó nem járul hozzá a hangfelvétel készítéséhez, akkor
A Vizsgaközpont egy vizsgaidőszakon belül egy meghatározott vizsganapot jelöl ki a hangfelvétel készítésétől elzárkózó vizsgázók számára.
A vizsgázónak B2 és C1 szinten a vizsga 1. feladatának megoldásához 10 perc felkészülési idő áll rendelkezésére. A vizsgára történő felkészülési idő alatt a helyiséget csak felügyelettel hagyhatja el. Távolléte tényét és időtartamát a teremfelügyelő jegyzőkönyvben rögzíti. Számára a felkészülés időtartama nem hosszabbítható meg.
A Beszédkészség vizsga csak vizsgázótárssal együtt tehető le. Amennyiben a vizsgázó vizsgabeosztás szerinti párja nem jelenik meg a vizsgán, a vizsgahely az alábbi módokon biztosítja, hogy a vizsgázó letehesse a Beszédkészség vizsgát.
Ha a vizsgázó az írásbeli vizsgára (Olvasáskészség és nyelvismeret és az Íráskészség) saját hibájából adódóan maximum 15 perc késéssel érkezik, be lehet engedni a vizsgaterembe, de számára a vizsga időtartama nem hosszabbítható meg. A Beszédértés vizsgarésznél a késve érkező vizsgázó nem vehet részt a vizsgán.
A Beszédkészség vizsgarész során előforduló késés esetén a vizsgázónak el kell fogadnia a vizsgahely által felajánlott új vizsgaidőpontot, amely lehet az eredeti vizsganapon, de az adott vizsgaidőszakon belül bármelyik más vizsganapon is.
Vizsgabiztonsági megfontolásból a vizsgázók a vizsga alatt egymással semmilyen kapcsolatba nem léphetnek és nem segíthetik egymást. A teremfelügyelő minden fegyelmezetlenséget jelent a vizsgahely vezetőjének. A teremfelügyelő a fegyelmezetlenség súlyosságától függően megszakíthatja a vizsgázó vizsgáját, ha megítélése szerint arra vizsgabiztonsági okokból, vagy a többi vizsgázó nyugodt vizsgázásának biztosítása érdekében szükség van.
Az a vizsgázó, aki a Vizsgaszabályzat 4. pontjába foglalt szabályokat megszegi - és ezért vizsgáját nem kezdhette meg vagy a megkezdett vizsgáját meg kellett szakítani - egy éves felfüggesztést kap, azaz az adott vizsga időpontjától számított egy év elteltével tehet csak a DExam vizsgarendszerben ismét vizsgát.
A szóbeli, illetve írásbeli vizsga akkor sikeres, ha a vizsgázó az elérhető maximális 50 pontból minimum 30 pontot (60 %-ot) teljesít úgy, hogy mindkét vizsgarészben külön-külön minimum 10 pontot (40 %-ot) vagy afölötti eredményt ért el.
A komplex vizsga akkor sikeres, ha a vizsgázó egy vizsgaidőszakon belül mind a 4 vizsgarészben külön-külön teljesíti a minimum 10 pontot (40%-ot), és a 4 vizsgarészben az elérhető maximális 100 pontból minimum 60 pontot (60%-ot) ér el. Tehát a komplex vizsga sikeressége független attól, hogy a szóbeli és/vagy az írásbeli vizsga eredménye külön-külön elérte-e a 60%-ot.
Olyan sikertelen komplex vizsga esetén, amikor a vizsga során a vizsgázó vagy a szóbeli, vagy az írásbeli vizsga követelményeit sikeresen teljesítette, a Vizsgaközpont automatikusan (külön kérelem nélkül) kiállíttatja részére a megfelelő vizsgabizonyítványt.
A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendeletnek megfelelően az írásbeli, szóbeli vagy komplex vizsga eredménye a vizsga időpontját követően legkésőbb 30 napon belül a vizsgázó rendelkezésére áll. A Beszédkészség vizsga esetében az eredményközlés gyorsabb: aki Debrecenben vizsgázik, a vizsgát követő 2. munkanapon 16.00 órától, aki pedig Debrecenen kívül, a vizsgát követő 3. munkanapon 16.00 órától tájékozódhat vizsgaeredményéről.
A vizsgázó az egyes vizsgarészeken elért, százalékban kifejezett teljesítményéről részletes tájékoztatást kap a DExam vizsgarendszer honlapján azonosító kódjának megadásával. Amennyiben vizsgaeredményét a vizsgázó a DExam Vizsgaközpontnak küldött postai levélben vagy e-mailben kéri, számára azt az elektronikus eredményhirdetést követően tájékoztatási céllal a Vizsgaközpont postán is megküldi. A tájékoztató levél nem számít az eredményről kiállított hivatalos igazolásnak.
Telefonon vizsgaeredményről az ügyfélszolgálati munkatársak adatvédelmi okokból nem adnak felvilágosítást.
A Vizsgaközpont a sikeres nyelvvizsgáról a vizsga időpontjától számított legkésőbb 60 napon belül elkészítteti a vizsgabizonyítványt. Felülvizsgálat alapján sikeresnek ítélt vizsga esetében a Vizsgaközpont a vizsgabizonyítványt a jogerős döntés közlésétől számított 15 nap elteltével bocsátja a vizsgázó rendelkezésére.
A nyelvvizsga-bizonyítvány személyesen vagy meghatalmazással vehető át a jelentkezéskor megjelölt vizsgahelyen. A vizsgahely e-mailben értesíti a vizsgázót arról, hogy a bizonyítvány mikortól vehető át.
A Vizsgaközpont a vizsgabizonyítványhoz elektronikus angol és magyar nyelvű eredménylapot küld ki, amely tartalmazza az egyes vizsgarészeken elért pontszámot. B2 és C1 szinten az eredménylap a vizsga modul jellegét is jelöli.
A Jelentkezési lapon szereplő személyes adatok bekerülnek a Vizsgaközpont nyilvántartásába, illetve a vizsgázó bizonyítványába.
Amennyiben a személyes adatok közül a vizsgázó nevében van nyomtatási hiba, új nyelvvizsga-bizonyítvány kerül kiállításra.
A vizsgázó nevét hibásan tartalmazó bizonyítvány cseréjét az OH Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ csak egy évnél nem régebben kiállított bizonyítványok esetében végzi el.
Amennyiben a vizsgázónak felróható okból kerül a hibás név a bizonyítványba, annak kijavítása különeljárási díj ellenében történik (lásd 12.1. pont). Amennyiben a bizonyítványban a vizsgahelyi adminisztráció hibájából szerepel tévesen a vizsgázó neve, annak kijavítása a vizsgázó számára térítésmentesen történik.
A kérelemhez
Amennyiben a nyomtatási hiba a születési időben, a születési hely megnevezésében található, vagy nem szerepel a bizonyítványban a vizsgázó második keresztneve, nem kerül sor a bizonyítvány cseréjére, a vizsgázó ún. hatósági igazolást kap. A hatósági igazolás tartalmazza a javított vagy kiegészített adatokat, s ezt a vizsgázó a bizonyítványához csatolja. A hatósági igazolást az OH Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ állítja ki a vizsgázó kérésére.
Ha a vizsgázó elveszítette a bizonyítványát, ugyanarról a vizsgáról még egyszer nem kaphat bizonyítványt, csak ún. hatósági igazolványt. Az államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokról hatósági igazolványt az OH Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központtól kell igényelni.
A vizsgázó által teljesített nyelvvizsga-feladatok megtekintése a Debrecenben, a Vizsgaközpontban történik. A vizsgadolgozat megtekintésére érvényes személyazonosságot igazoló okiratot kell hozni, ennek hiányában nem tekinthető meg a dolgozat. A dolgozatot csak a vizsgázó, illetve - 18 év alatti vizsgázó esetén - törvényes képviselője tekintheti meg. A törvényes képviselő nem küldhet maga helyett a megtekintésre meghatalmazottat.
Az írásban teljesített vizsgarészek esetében a vizsgázónak saját feladatmegoldásának megtekintésekor rendelkezésére áll az eredeti feladat, az értékelési útmutató és a pontszámítási táblázat. A Beszédkészség vizsgán a megtekintés a vizsgázó teljesítményéről készült jegyzőkönyvre és a vizsgán készült hangfelvétel meghallgatására terjedhet ki.
A megtekintés során a vizsgázó a Vizsgaközpont által biztosított eszközökkel (írószer, papír) jegyzetet készíthet saját feladatmegoldásairól. Semmilyen technikai eszközt erre a célra nem vehet igénybe.
A megtekintésre a vizsgázónak minimum 45 perc áll rendelkezésére, melynek során csak a saját megoldásainak áttekintésére van módja. Amennyiben a vizsgázó nem csak a saját megoldásairól, hanem a feladatokról is készített jegyzetet, jegyzetét nem tarthatja meg, köteles azokat a teremfelügyelőnek leadni.
A vizsgadolgozat szakmai konzultáció nélküli megtekintése ingyenes.
A vizsgázó kérésére a Vizsgaközpont szakmai konzultációt is biztosít, amelynek során a vizsgázó egy vizsgáztató tanárral tekinti át feladatmegoldásait. A konzultáció díjköteles (lásd 12.1. pont) és időtartama 45 perc.
A vizsgadolgozat megtekintését a vizsgázó a Vizsgaközponttól kérheti. A vizsgadolgozat megtekintése iránti kérelmet "Kérelem vizsgadolgozat megtekintéséhez" c. nyomtatványon a vizsgaeredmény közzétételét követő 15 napon belül lehet benyújtani. A Vizsgaközpont a honlapján közzétett időpontokra jelentkezési sorrendben osztja be a vizsgázókat, melyről e-mailben értesítést küld.
A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet értelmében az eredmény közlésétől számított 15 napon belül felülvizsgálati kérelemmel lehet élni jogszabálysértésre vagy az eredményszámításban mutatkozó számszaki hibára, illetve a vizsga értékelésére történő hivatkozással.
A felülvizsgálat típusai
A vizsgaközpont vezetője a felülvizsgálati kérelmet megvizsgálja, és amennyiben a kérelemben foglaltakkal egyetért, a Vizsgaközpont döntését módosítja. A Vizsgaközpont vezetője a felülvizsgálati kérelem tárgyában annak benyújtásától számított 15 napon belül hozza meg döntését és erről a vizsgázót e-mailben és postai úton is értesíti.
A vizsgázó a felülvizsgálati kérelem tárgyában hozott döntés közlésétől számított 15 napon belül a döntés ellen az OH Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központhoz címzett, de a Vizsgaközponthoz benyújtandó panasszal élhet jogszabálysértésre vagy az eredményszámításban mutatkozó számolási hibára történő hivatkozással. A panaszt az OH Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ bírálja el.
Felülvizsgálati kérelem, illetve panasz elbírálása alapján sikeresnek ítélt vizsga esetében, a jogerős döntés közlésétől számított 15 napon belül a Vizsgaközpont a vizsgabizonyítványt a vizsgázó rendelkezésére bocsátja.
A felülvizsgálatot a vizsgázó a Vizsgaközponttól kérheti. Mindkét típusú felülvizsgálati kérelem a "Felülvizsgálati kérelem" c. nyomtatványon nyújtható be. A vizsgázók kérelmüket személyesen leadhatják a DExam Vizsgaközpont Recepcióján. Akik nem kívánják / tudják ezt megtenni, kérelmüket egyidejűleg kétféle formában kell hogy eljuttassák a Vizsgaközponthoz: az elektronikusan beküldött kérelmet - változatlan szövegezéssel - postai úton is be kell küldeni a Vizsgaközpontba.
Határidőn túli kérelem benyújtására, illetve utólagos díjbefizetésre nincs lehetőség. A díjbefizetés igazolásának legkésőbb a határidő lejártáig be kell érkezni a Vizsgaközpontba ahhoz, hogy a felülvizsgálati eljárás elkezdődhessen.
A kérelmek - jellegüktől függően - vagy a Vizsgaközpontba, vagy a Jelentkezési lapon megjelölt vizsgahelyre nyújthatók be.
Az alábbi kérelmek benyújtására csak különeljárási díj befizetésével van lehetőség:
A kérelmekhez szükséges űrlap
A vizsgázó a különeljárási díjat banki átutalással fizetheti be.
A befizetés igazolásaként a banki átutalás igazolását fogadjuk el. A díjbefizetés igazolásának továbbítására elektronikusan is lehetőség van a www.dexam.hu honlap Kérelmek benyújtása / Díjbefizetés igazolásának feltöltése menüpontban. A díjbefizetés igazolását a Vizsgaszabályzatban meghatározott időpontig kell csatolni a kérelemhez.
A kérelmek különeljárási díját az alábbi táblázat foglalja össze.
Kérelem típusa | Különeljárási díj |
Felülvizsgálat (újraértékelés nélkül) | 0 Ft |
Felülvizsgálat újraértékeléssel* | |
Igazoláskérés vizsgaeredményről | 3000 Ft |
Vizsgabizonyítvány-csere a Vizsgaközpont hibájából | 0 Ft |
Vizsgabizonyítvány-csere a vizsgázó hibájából | 3000 Ft |
Vizsgadolgozat megtekintése (szakmai konzultáció nélkül) | 0 Ft |
Vizsgadolgozat megtekintése szakmai konzultációval | 7000 Ft |
Vizsgahalasztás | 3000 Ft |
Vizsgalemondás | 0 Ft |
* A Felülvizsgálat újraértékeléssel típusú kérelem díjai a mindenkori szóbeli és írásbeli vizsgadíjak 25%-ában kerülnek meghatározásra. A jelenleg érvényes díjakat az alábbi táblázat tartalmazza.
Szóbeli vizsga újraértékelésének díja | Írásbeli vizsga újraértékelésének díja | |
Alapfok (B1) | 5000 Ft | 5000 Ft |
Középfok (B2) | 6000 Ft | 6000 Ft |
Felsőfok (C1) | 6500 Ft | 6500 Ft |
Eljárás típusa | Díj (Ft) |
Pótjelentkezés | 5000 Ft |
A Debreceni Egyetem nyelvvizsgáztatás-szolgáltatást nyújt a jelentkezők számára. A nyelvvizsga letételének részletes feltételeit az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm.rend.), valamint a Vizsgaközpont - Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központja (továbbiakban OH NYAK) által akkreditált - vizsgaszabályzata határozza meg.
A Debreceni Egyetem DExam Vizsgaközpontja az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (továbbiakban: Infotv.) 20. § alapján a nyelvvizsgáztatással kapcsolatos adatkezeléseinek feltételeiről az alábbi tájékoztatást adja.
A DExam nyelvvizsgáztatással kapcsolatos személyes adatok adatkezelője a Debreceni Egyetem (Debrecen, Egyetem tér 1., Adószám: 15329750-2-09, Intézményi azonosító: FI 17198), amely ezen adatkezelést a DExam Vizsgaközpont (továbbiakban: Vizsgaközpont) útján látja el. A Vizsgaközpont nyelvvizsgáztatásra jogosító akkreditációs azonosítója: AK-XXVIII/1/2007.
A nyelvvizsga tényleges lebonyolítása a Vizsgaközpontban vagy a Vizsgaközponttal szerződéses viszonyban álló Vizsgahelyeken történik, amelyek adatfeldolgozóként működnek közre. A vizsgahelyek (adatfeldolgozók) listája a www.nyak.hu/hol/detail.asp?strUid=UZWKWH weboldalon található.
A vizsgát a Vizsgaközponttal munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló más jogviszonyban álló vizsgáztatók/értékelők értékelik. Utóbbiak, mint adatfeldolgozók működnek közre.
Az adatfeldolgozók az adatkezelést érintő érdemi döntést nem hozhatnak, a tudomásukra jutott személyes adatokat kizárólag az adatkezelő rendelkezései szerint dolgozhatják fel, saját célra adatfeldolgozást nem végezhetnek. A Vizsgahelyek kizárólag a náluk vizsgázó érintettek személyes adataihoz, az értékelők kizárólag az általuk értékelt dolgozatokhoz férnek hozzá, és csak azon adatokhoz, amelyek a feladataik ellátásához szükségesek. Az adatokat kötelesek bizalmasan - az adatkezelő által adott utasításoknak megfelelően - kezelni.
A nyelvvizsgára történő jelentkezés jelentkezési űrlap kitöltésével történik, amelynek keretében a leendő vizsgázó megadja az alábbi adatokat:
A nyelvvizsga során az érintett által megadott adatokon kívül további személyes adatok jönnek létre:
A vizsgára jelentkező a Jelentkezési lapon aláírásával igazolja, hogy az Adatvédelmi tájékoztatót elolvasta, elfogadja, és az abban részletezett adatkezelésekhez hozzájárul. E tényre a jelentkezési lap a jelentkező figyelmét felhívja.
Az adatkezelés az érintett jelentkezéssel megadott egyértelmű és önkéntes hozzájárulásán alapul (Infotv. 5. § (1) a); 8. § (1) a)). A nyelvvizsgáztatás-szolgáltatás nyújtásával kapcsolatban emellett több, egyrészt a Korm.rendeletben, másrészt az Oktatási Hivatalról szóló 121/2013. (IV. 26.) Korm. rendelet 3. § j) pont, 5. § és 20 § alapján fennálló - e tájékoztatóban részletezett - jogi kötelezettségnek is meg kell felelni, így az adatkezelésre az Infotv. 6. § (5) bekezdésében foglaltak alapján is sor kerül az adatkezelőre vonatkozó jogi kötelezettség teljesítése céljából. Az adatkezelés az érintett hozzájárulásának visszavonásáig illetve a jogi kötelezettségek teljesítéséig tart. A szóbeli vizsgán készült hangfelvételek és az írásbeli dolgozatok megőrzési ideje - a Korm.rend. és az OH NYAK által közzétett AK alapján 3 év.
A személyes adatokat az adatkezelő erre feljogosított munkatársai, valamint a feladataik ellátásának körében az adatfeldolgozók ismerhetik meg. A személyes adatokat megismerő, azokkal dolgozó személyek mindegyike titoktartási nyilatkozatot ír alá.
A személyes adatok - jogi kötelezettség teljesítése érdekében - továbbíthatók a felügyeleti feladatokat ellátó Oktatási Hivatal számára. Az adatkezelő emellett kizárólag esetleges jogszabályi kötelezettség alapján továbbít személyes adatokat más szerv vagy személy részére.
Az érintett az Infotv. 14-15. §-ai alapján bármikor tájékoztatást kérhet a személyes adatait érintő adatkezelés körülményeiről. A tájékoztatás iránti igény benyújtása írásban történik, a Vizsgaközpont postacímére és elektronikus címére (dexam@unideb.hu) eljuttatott kérelem formájában.
Amennyiben a tájékoztatás személyes adatokat is érint, biztosítani kell, hogy ahhoz kizárólag az érintett férjen hozzá.
Az érintett az Infotv. alapján kérheti a valóságnak nem megfelelő (téves, pontatlan vagy hiányos) személyes adatainak helyesbítését.
Az érintett hozzájárulásával kezelt adatok tekintetében az érintett kérheti a személyes adatainak törlését. A személyes adat nem törölhető, ha annak kezelésére az Infotv. 6. § (5) pontja alapján a Vizsgahelyre vonatkozó jogi kötelezettség teljesítése céljából kerül sor. Az érintettet e tényről tájékoztatni kell. Az érintett ez esetben élhet az Infotv. 21. §-ban foglalt tiltakozás jogával, melyet az adatkezelő a kérelem benyújtásától számított legrövidebb időn, de legfeljebb 15 napon belül megvizsgál, annak megalapozottsága kérdésében döntést hoz, és döntéséről a kérelmezőt írásban tájékoztatja.
A személyes adatokat emellett törölni kell, ha
A helyesbítés, törlés vagy tiltakozás iránti igény - az érintett egyértelmű személyazonosítása mellett - személyesen vagy írásban kezdeményezhető. A helyesbítést és az adatok törlését az adatkezelő 15 napon belül elvégzi. Amennyiben a személyes adatok kezelésével kapcsolatban jogsérelem következett be, vagy annak közvetlen veszélye fennáll, az érintett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH, www.naih.hu) bejelentéssel vizsgálatot kezdeményezhet. Az érintett a tájékoztatási, helyesbítési, törlési vagy tiltakozási jogának megsértése esetén bírósághoz fordulhat. Amennyiben a személyes adatok jogellenes kezelésével az adatkezelő az érintettnek kárt okoz vagy a személyiségi jogait megsérti, az érintett kártérítést, illetve sérelemdíjat követelhet.
Jelen Vizsgaszabályzat 2024. szeptember 3-án lép érvénybe.